Bramka IKEA TRADFRI jest sercem całego systemu inteligentnego domu od IKEI. Możemy do niej podłączyć maksymalnie 50 urządzeń zgodnych z systemem szwedzkiego producenta. Nie jest to dużo, jednak powinno pozwolić na swobodne obsłużenie średniego mieszkania.
Jeśli planujemy używać systemu TRADFRI w dużym domu, liczba obsługiwanych urządzeń przez jedną bramkę może okazać się niewystarczająca. Wtedy konieczne jest dodanie do systemu kolejnej bramki i podłączanie do niej kolejnych urządzeń. Do łączenia z nimi wykorzystuje technologię ZigBee.
Bramka nie jest duża, wykonana z poliwęglanu, producent podaje jej wymiary jako:
Wysokość: 45 mm
Średnica: 110 mm
Na górze widzimy 3 diody sygnalizujące status łączności z urządzeniami TRADFRI, siecią internet oraz informację o stanie zasilania.
Szczegóły poniżej:

Dodatkowo konstrukcja bramki pozwala na nawinięcie nadmiaru przewodów wokół niej i ukryć je pod przykrywką. Zdjęcie prezentuję poniżej.

Po otworzeniu bramki
Do zestawu dołączone są:
- Kabel USB-A – Micro USB
- Kabel Ethernet
- Kostka zasilająca
Jak widzimy nie jest to dużo elementów, jednak w pełni wystarczają do uruchomienia bramki.
Bramka IKEA TRADFRI ma dla mnie jednak trzy minusy.
Pierwszym z nich jest konieczność podłączenia jej za pomocą kabla ethernet do switcha lub routera. Uniemożliwia to ustawienie jej w dowolnym miejscu. Nie wszyscy kupujący mają wolne porty LAN w swoich urządzeniach sieciowych lub posiadają rozbudowaną infrastrukturę w domu. Dodanie możliwości łączenia jej do sieci za pomocą WIFI byłoby dobrym rozwiązaniem i pozwoliłoby uniknąć wspomnianych wyżej kłopotów.
Drugim problemem z którym spotykają się użytkownicy to częste “gubienie” sieci przez bramkę w momencie jej restartu. Najłatwiejszym i z tego co znalazłem jedynym rozwiązaniem tego problemu jest nadanie jej statycznego adresu w naszej sieci. Na szczęście prawie wszyscy dostawcy sieci pozwalają na takie ustawienia w swoich urządzeniach.
Trzecim i chyba już najmniejszym problemem jest brak możliwości zdefiniowania adresów DNS z jakich ma korzystać bramka. Osobiście używam w domu dwóch serwerów Pi-Hole, które pozwalają mi na monitorowanie z kim łączą się moje urządzenia. Jedynym rozwiązaniem jest wpisanie tych adresów statycznie w routerze.
By podłączyć bramkę do systemu HomeKit należy zeskanować znajdujący się na jej tyle kod. Bramka pojawia się jako mostek w aplikacji Dom i pozwala na dodanie urządzeń podpiętych do bramki.

Podsumowując, bramka jest ciekawym rozwiązaniem i nigdy nie miałem z nią jakichkolwiek problemów. Po ustawieniu jej statycznego adresu zawsze podnosi się bez problemu. Jestem fanem rozwiązań z bramkami, zapewniają one stabilne połączenie z urządzeniami oraz nie zajmują pasma WIFI oraz BT.
Już niedługo kolejne odcinki opisujące składowe systemu IKEA TRADFRI.