Urządzenia domowe w standardzie Homekit możemy dodać do naszych telefonów czy tabletów za pomocą bluetooth. Jednak wtedy możemy nimi sterować jedynie będąc w domu. Jednak aby inteligentny dom miał sens dobrze byłoby aby pewne czynności wykonywały się automatycznie lub można było zarządzać nimi zdalnie z każdego miejsca na świcie.
Obecnie tylko 3 typy urządzeń od Apple pozwalają na używanie ich jako Centrum Akcesoriów:
- iPad Air 2 i nowsze
- AppleTV HD oraz AppeTV 4K
- HomePod – niestety oficjalnie niedostępny w Polsce
iPada Air 2 napędza
iPada Air 2 napędza procesor A8X (3 rdzenie) i 2 GB RAM i Bluetooth 4.2 Pozwala to na komfortowe użytkowanie go jako Centrum Akcesoriów jednak bardzo przydatnym elementem jest wbudowany model Cellular, który pozwala na dostęp do automatyzacji i sterowania nawet jeśli internet w naszym domu przestanie działać.
Największym minusem tego rozwiązania jest konieczność zostawienia tego urządzenia w domu oraz najlepiej zapewnienia mu ciągłego zasilania.
AppleTV HD oraz Apple TV 4K posiadają w swoich wnętrzach odpowiednio: procesor A8 (2 rdzenie) taktowany zegarem 1,5 GHz, 2 GB pamięci RAM i Bluetooth 4.0 oraz A10X (dwa zestawy trzech rdzeni) z zegarem 2,38 GHz, 3 GB RAM oraz Bluetooth 5. Moim zdaniem największą zaletą AppleTV jako Centrum Akcesoriów oprócz największej dostępnej mocy jest to, że posiada złącze ethernet i można je podłączyć do naszej sieci domowej za pomocą kabla. Gwarantuje to najstabilniejsze połączenie.
Sam osobiście wybrałem to rozwiązanie. Dodatkowo, wraz z TvOS 14 pojawiła się możliwość sterowania scenami z poziomu samej przystawki. Jednak najbardziej czekam na dzwonek zgodny z HomeKit oraz powiadomienia na ekranie telewizora wraz z podglądem z kamery. Wtedy od razu jesteśmy w stanie zobaczyć kto stoi przed naszymi drzwiami. Pierwszym takim dzwonkiem jest Smart Video Doorbell od Netatmo.
HomePod ma w sobie jedynie CPU A8 i 1 GB pamięci RAMoraz Bluetooth 5.0. Jest to jedyne urządzenie, którego jeszcze nie testowałem i nie mogę się doczekać aby ten stan rzeczy nadrobić. Mam nadzieję, że niedługo pojawi się jego recenzja.
Urządzenia domowe w standardzie Homekit pozwalają na używanie kilku centrum akcesoriów. Posiadając dwa takie urządzenia w momencie kiedy jedno zawiedzie, drugie bez problemu może przejąć jego funkcje. Po powrocie do działania, jedno z nich przechodzi w tryb oczekiwania. Poniżej przykład kiedy funkcję Centrum Akcesoriów przejął iPad Air 3 w momencie kiedy AppleTV zostało wyłączone oraz stan domu kiedy oba akcesoria stały się aktywne.
Posiadając zawsze aktywne co najmniej jedno Centrum Akcesoriów nie musimy się obawiać o wykonanie naszych automatyzacji.